Піклуючись про архівну спадщину

У м.Хмельницькому 26.10 2017 р. на колегії облдержадміністрації професор кафедри архівознавства, спеціальних історичних та правових дисциплін Ю.А.Хоптяр виступав із співдоповіддю з директором Держархіву у Хмельницькій області В.Г.Байдичем з питання “Про стан та перспективи робіт зі збереження документів, що постраждали внаслідок пожежі в Кам’янець-Подільському міському архіві у 2003 р.”.
Саме 10 квітня 2003 р. у сховищі №1 Кам’янець-Подільського міського архіву, що розташовувалась у Францисканському костелі, сталася пожежа. В результаті пожежі відбулося псування документів п’яти найцінніших фондів – унікальної джерельної бази з історії Поділля кінця ХУІІІ – початку ХХ ст.
Вогнем і водою пошкоджено 101 225 справ, або понад 3,5 млн. арк., 70 % документів втрачено безповоротно.
Колектив Держархіву докладає усіх зусиль для ліквідації її наслідків. Ускладнює реставрацію документів те, що під час ліквідації пожежі цілі фонди, тисячі справ, були перемішані між собою. Протягом восьми місяців ушкоджені документи були заморожені, висушені та у лютому-грудні 2014 р. перевезені в Хмельницький: 200 тис. справ мали згасаючі тексти і ще 300 тис. потребували реставрації. Врятованими вважалися 38,7 тис. уцілілих одиниць (9 млн.арк.). За підрахунками фахівців на реставрацію 1 млн.арк. 10 спеціалістам потрібно працювати 10 років, відповідно на реставрацію 9 млн.арк – 90 років, тобто до кінця ХХІ ст. Спеціалістів-реставраторів в Україні не знайшлося, методика реставрації відсутня. Тому запрошені реставратори з Польщі погодилися з методикою, розробленою працівником архіву – Руденко Ю.С., який протягом уже 13 років рятує цінні документи.
Отже ситуація в якій опинився колектив Держархіву у складній ситуації і потребує додатковий коштів. До того ж з кожним роком кількість дослідників зростає, особливо до генеалогічних родовідних пошуків. Відповідно і зростає навантаження на працівників архіву.
Від наукової громадськості ми звернулися до Хмельницької облдержадміністрації з клопотанням про:
1. Виділення коштів на реставраційні роботи;
2. Фінансування оцифрування документів;
3. Покрашення умов для працівників архіву та дослідників;
4. Провести заходи із працевлаштування магістрів-архівістів, випускників К-ПНУ імені Івана Огієнка.

Ю.А. Хоптяр