Професійна орієнтація старшокласників

Завершальним етапом психологічної та практичної підготовки учнів до трудової діяльності є їх правильна професійна орієнтація.
Професійна орієнтація — система організації та проведення навчально-виховної роботи, спрямованої на засвоєння учнями необхідних знань про соціально-економічні й психофізіологічні умови правильного вибору професії, формування в них уміння аналізувати вимоги різних професій до психологічної структури особистості, а також свої професійно значущі якості, шляхи й засоби їх розвитку.
Правильний вибір професії — це моральне задоволення, висока самооцінка. Водночас це й висока продуктивність праці, висока якість продукції. Вибір професії — точка, в якій сходяться інтереси особистості та суспільства, де можливе й необхідне поєднання особистих і загальних інтересів.
Завданнями профорієнтації є ознайомлення учнів з професіями та правилами їх вибору, рекомендованими Міністерством освіти і науки України; виховання в молоді спрямованості на самопізнання і власну активність як основу професійного самовизначення; формування вміння зіставляти свої здібності з вимогами, необхідними для набуття конкретної професії, складати на цій основі реальний план оволодіння професією; забезпечення розвитку професійно важливих якостей особистості.
В Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка досить активно проводиться профорієнтаційна робота серед учнів випускних класів шкіл Хмельницької та інших областей (відповідальний Адамовський В.І.). Викладачі історичного факультету також активно працюють у відповідному напрямку. Так, зокрема протягом вересня –жовтня 2017 р. професор Ю.А.Хоптяр відвідав 6 шкіл Кам’янець-Подільського району:

1. Навчально-виховний комплекс “ЗОШ І-ІІІ і агротехнічний ліцей” с.Грушка, директор В.Миколайчук;
  2. Навчально-виховний комплекс “ЗОШ І-ІІІ” с.Китайгород, директор В.Білозьоров;
  3. Спеціалізована школа І-ІІІ сттупенів екологічного напрямку, смт. Стара Ушиця директор В.Ковтуняк;
  4. Навчально-виховний комплекс “ЗОШ І-ІІІ”, с. Рогізна, директор В.Гринчук;
  5. Навчально-виховний комплекс “ЗОШ І-ІІІ”, с.Довжок, директор І.Худняк;
  6. Навчально-виховний комплекс “ЗОШ І-ІІІ”, с Кульчіївці, директор О.Шуткевич.

В ході зустрічі з учнями 9-11 класів подається необхідна інформація про історію К-ПНУ імені Івана Огієнка, якому незабаром виповниться 100 років, зокрема історичного факультету, його випускників за тривалу славну історію, причому багато з них підтримують зв’язок з факультетом і донині.
В ході зустрічі підкреслюється на тому, що здобувши фах бакалавра історика, вчителя історії, а згодом – магістра історії та магістра-архівіста, випускники ВИШу зможуть працевлаштуватися учителем історії і правознавства, викладачем суспільствознавства та інших суспільно-гуманітарних дисциплін, історичних дисциплін у вищих навчальних закладах, працівником історичних, історико-краєзнавчих музеїв та інших музеїв, співробітником історичних та інших архівів, консультантом і референтом у органах виконавчої влади та місцевого самоврядування, службовцем правоохоронних органів, працівником туристичних агенцій.
Випускники напрямку підготовки “Політологія” освітніх ступенів “бакалавр”, “магістр” по закінченні навчання зможуть працювати політологом, політичним оглядачем, експертом із суспільно-політичних питань, котрих часто ми бачимо по телебаченню, консультантом в органах державної влади, фахівцем із зв’язків з громадськістю і пресою, науковим співробітником, PR-технологом, учителем та викладачем суспільних дисциплін, завідувачем відділів центральних та місцевих органів державної влади.
Учні-випускники з великим інтересом вслухалися у виступ професора Ю.А.Хоптяра, зацікавленість ще більше загострилася після перегляду відеоматеріалів про К-ПНУ та висловлювали бажання після закінчення школи продовжити навчання у нашому університеті.
Нехай щастить, Вам, дорогі випускники !!!

Ю.А.Хоптяр