22 квітня 2019 р. студенти та магістранти історичного факультету К-ПНУ імені Івана Огієнка здійснили цікаву екскурсію під загальним керівництвом професора Хоптяра Ю.А. до м.Хмельницького, а саме у Державний архів Хмельницької області. Групу студентів-істориків представляли Богдан І., Борецька С., Домчук А., Горвард Е., Загайкевич Л., Мельник М., Рудь О., Соха А., Хованець Б., Чернецька Н. та магістранти – Климчук А., Непін Г., Нікітін Р., Школова Т., Шолк О., Шупарська Ю.
Наукові співробітники ДАХО на чолі з директором кандидатом історичних наук Байдичем Володимиром Григоровичем радо зустріли представників К-ПНУ тим паче, що більшість працівників архіву є випускниками нашого університету.
Зустріч розпочалась з лекції Байдича В.Г. на тему: «Держархів Хмельницької області: історія, сьогодення, завдання на перспективу». В ході лекції вихованці дізналися про історичні витоки установи, її працівників, проблеми та завдання які стоять перед колективом та інше. Зокрема, що у двох сучасних, спеціально обладнаних корпусах архіву на стелажах протяжністю 22961 тис. погонних метрів зберігається 8076 фондів, 1944953 од.зб. на паперовій основі періоду кінця XVIII – початку XXI ст., з них 72 фонди, 2006 од.зб. особового походження видатних людей Подільського краю. А також документи на нетрадиційних носіях: 10 кіно-, 247 відео-, 424 фоно- та 39943 фотодокументів. Директор архіву наголосив, що основними завданнями Державного архіву є:
1. Забезпечення реалізації державної політики у галузі архівної справи та діловодства на території області.
2. Здійснення управління архівною справою і діловодством на території області, координація діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, зокрема приватних архівних установ, заснованих фізичними особами та/або юридичними особами приватного права (приватні архіви) у питаннях архівної справи і діловодства.
3. Внесення до Національного архівного фонду архівних документів, що мають місцеве значення, ведення обліку та постійне зберігання цих документів, а також використання відомостей, що в них містяться.
4. Проведення науково-методичної роботи в галузі архівознавства, документознавства та археографії, впровадження досягнень науки, техніки, передового досвіду в практику діяльності архівних установ.
5. Здійснення контролю за діяльністю архівних установ і служб діловодства, забезпечення додержання законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи.
З історії архіву
Історія Державного архіву Хмельницької області як державної, науково-дослідної, просвітницької установи бере свій початок з часу утворення Подільської губернії в 1795 році.
Через 125 років – у лютому 1921р., при Кам’янець-Подільському повітвиконкомі було утворено архівну секцію, а в квітні 1922р. – повітове архівне управління.
В 1932 р. разом зі створенням областей проведено реорганізацію системи архівних установ. При Вінницькому облвиконкомі створено обласне архівне управління, якому підпорядковано Вінницький обласний, Кам´янець-Подільський, Проскурівський, Бердичівський, Уманський історичні архіви, а також райміськархіви. Кам´янець-Подільський обласний державний історичний архів перейменовано на Кам´янець-Подільський обласний історичний архів.
У зв’язку зі створенням Кам’янець-Подільської області (22 вересня 1937р.) Кам’янець-Подільський історичний архів перейменовано в обласний державний архів.
З початком Великої Вітчизняної війни та окупацією області обласний архів евакуйовують в м. Ростов-на-Дону. При перевезенні загинули усі фонди (230 000 од. зб.) Проскурівського історичного архіву.
Після звільнення у березні 1944 року Кам’янець-Подільської області, розпочалася робота по реевакуації документів з м. Ростова-на-Дону.
В 1954 р. Держархів Кам’янець-Подільської області перейменовано на Хмельницький обласний державний архів у м. Кам’янці-Подільському.
З 1939 – по 1960 рр. архівні установи підпорядковувались Міністерству внутрішніх справ.
В 1980 р. Хмельницький обласний державний архів перейменовано у Державний архів Хмельницької області, який до 1990 р. знаходився у м. Кам’янці-Подільському.
У квітні 1990 р. розпорядженням облвиконкому Державний архів області перевезено з міста Кам’янця-Подільського до м. Хмельницького у нове типове приміщення.
В 1991 р. до Держархіву області передано фонди колишнього партійного архіву Хмельницького обкому КПУ.
Пізніше управлінням КДБ по Хмельницькій області передано 218895 розсекречених фільтраційних справ на громадян, які були насильно вивезені на примусові роботи до фашистської Німеччини, та 25тис.566 кримінальних справ на реабілітованих жертв політичних репресій 1920-1950-х рр. Були розсекречені і стали доступними для громадян фонди установ і організацій радянського періоду та документи німецько-фашистського окупаційного періоду (1941-1944 рр.).
Пожежею, яка сталася 10 квітня 2003 р. у Францисканському костелі, вогнем і водою було знищено і понівечено понад 100 тис. документів найцінніших 5 фондів з історії Подільської губернії кінця ХVІІІ – початку ХХ ст. Майже повністю втрачені архівні фонди канцелярії Подільського губернатора, Подільського губернського у селянських справах присутствія, Подільської казенної палати, Кам’янець-Подільської міської управи, Подільського військового губернатора.
У 2003 р. у зв’язку із зупиненням діяльності Кам’янець-Подільського міського архіву (Наказ Держкомархіву від 09.04.2005 № 52) до Державного архіву Хмельницької області переміщено усі документи Національного архівного фонду, що зберігалися в Кам’янець-Подільському (кінець ХVІІІ– початок ХХст.).
На ліквідацію наслідків катастрофи згідно доручень Президента України та Прем’єр-Міністра України з державного бюджету було виділено понад 400 тис. грн., з обласного бюджету – 30 тис. грн. В даний час здійснюється комплекс заходів по реставрації ушкоджених пожежею документів, їх ідентифікація, обладнаний та працює Центр реставрації.
В 2009 р. діяльність архівних установ області була спрямована на виконання завдань, передбачених архівним законодавством, розпорядженням Президента України, обласною та регіональними програмами розвитку архівної справи, наказами, рішеннями, вказівками Державного комітету архівів України, обласної, районних державних адміністрацій, розпорядженнями, рішеннями районних, міських рад, Головного управління Державного казначейства у Хмельницькій області, Держархіву області.
Наукові співробітники Олійник Ю., та Галатир В. провели студентів та магістрантів по структурним підрозділам архіву, продемонстрували на практиці роботу установи.
Студенти та магістранти щиро дякували працівникам архіву за теплий прийом, змістовний екскурс. На майбутнє з керівництвом архіву досягнена домовленість про періодичність подібних навчальних заходів.
Клімчук А. (магістрантка )